Rekrutacja odbywa się elektronicznie
https://slaskie.edu.com.pl/
Terminy rekrutacji zostaną wkrótce podane przez
Ministra Edukacji Narodowej
W roku szkolnym 2020/2021 uruchomione zostaną 2 klasy:
klasa [1a] – Technik Telekomunikacji/Technik Urządzeń Dźwigowych/
Technik chłodnictwa i klimatyzacji
klasa [1b] – Technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej/
[cywilna lub mundurowa -wojskowa lub policyjna] –
wybór po przyjęciu ucznia na dany kierunek
ABSOLWENCI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH!
Oferujemy cztery atrakcyjne i przyszłościowe kierunki kształcenia w klasach cywilnych i mundurowych.
Jesteśmy jedną z nielicznych szkół technicznych na Śląsku, kształcącą w klasach o profilu wojskowym kształcącą w klasach realizujących program innowacji „Obronność i zarządzanie kryzysowe”!
W przeciwieństwie do Liceum – u NAS możesz uzyskać tytuł technika i zawód!!
Nasza młodzież uczestniczyła w programie Leonardo da Vinci w ramach którego nasi uczniowie odbywali miesięczne praktyki w słonecznej Hiszpanii a obecnie zakończyliśmy projekt Erasmus+ dzięki któremu kolejna grupa uczniów odbyła 3 tygodniowy staż zawodowy w Hiszpanii!
Kierunki Kształcenia:
[Klasa 1a]
Klasy cywilne i mundurowe!
TECHNIK TELEKOMUNIKACJI
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to się dzieje, że Twój sms dociera do koleżanki lub kolegi? Jak to się dzieje że osoba będąca daleko może z Tobą porozmawiać a nawet Cię widzieć? To właśnie na kierunku Technik Telekomunikacji odpowiesz sobie na Te pytania i wiele innych!
Uczniowie poznają takie dziedziny jak: podstawy telekomunikacji, elektrotechnika, usługi telekomunikacyjne, systemy cyfrowe i analogowe a także Teleinformatykę.
TECHNIK URZĄDZEŃ DŹWIGOWYCH
Technik urządzeń dźwigowych jest nowym kierunkiem wprowadzonym do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w 2014 roku. Nabór do tej klasy – podobnie jak na inne kierunki – odbywa się do klasy cywilnej i mundurowej(wojskowej lub policyjnej).
Windy – urządzenia dźwigowe – są wokół nas – w blokach, instytucjach galeriach handlowych!
Dotychczas, montażu, naprawy, przeglądu tych istotnych środków transportu podejmowali się ludzi różnych branży – elektrycy, mechanicy i inni fachowcy. Na rynku pracy poszukiwani są jednak specjaliści wykształceni właśnie w tej branży – znający zagadnienie od podstaw! Stąd stworzono ten ciekawy i potrzebny zawód!
Podczas kształcenia uczniowie powinni być przygotowani do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) montowania urządzeń dźwigowych;
2) oceniania stanu technicznego urządzeń dźwigowych;
3) wykonywania czynności związanych z obsługą i konserwacją urządzeń dźwigowych;
4) dokonywania modernizacji urządzeń dźwigowych;
5) organizowania prac związanych z montażem, obsługą, konserwacją i modernizacją urządzeń dźwigowych.
Podbudowa kształcenia opierają się na podstawach elektrotechniki, elektroniki oraz mechaniki. Podczas kształcenia technicy urządzeń dźwigowych będą potwierdzać egzaminem dwie kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
– kwalifikację E.28 Montaż i konserwacja urządzeń dźwigowych
– kwalifikację E.29 Organizacja prac związanych z budową, montażem i konserwacją urządzeń dźwigowych.
TECHNIK CHŁODNICTWA I KLIMATYZACJI
Absolwenci tego kierunku posiądą nowoczesny zawód pozwalający podejmować pracę w firmach zajmującymi się wdrażaniem najnowszych technik energetycznych.
Uczymy pozyskiwać energię solarną, geotermalną, wodną oraz z wykorzystaniem biopaliw.
Jest to nowy zawód wprowadzony do klasyfikacji szkolnictwa zawodowego w 2014 roku w związku z prężnym rozwojem branży zajmującej się produkcją i usługami w zakresie klimatyzacji. Technik chłodnictwa i klimatyzacji zdobywa kwalifikacje do instalacji, obsługi oraz modernizacji urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych w budynkach przemysłowych, mieszkalnych i w transporcie. Nabywają umiejętności w zakresie montażu i instalacji sprężarek, termostatów, agregatów i izolacji termicznych. Potrafią programować urządzenia chłodnicze lub klimatyzacyjne oraz montować połączenia, układy hydrauliczne i pneumatyczne, zespoły i mechanizmy urządzeń chłodniczych, klimatyzatory lub systemy klimatyzacyjne. Zdobywają umiejętności dopasowania urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych do konkretnych potrzeb, wielkości pomieszczeń, warunków termicznych.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w:
- firmach zajmujących się projektowaniem, montażem, naprawą i modernizacją instalacji oraz urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych
- firmach monitorujących stan techniczny tych instalacji oraz urządzeń, przeprowadzających konserwację i zajmujących się ich obsługą
- własnych firmach działających w tej branży
Klasy cywilne i mundurowe!
– montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej;
– eksploatacja systemów energetyki odnawialnej.
Przez długie lata energia elektryczna pozyskiwana była wyłącznie z zastosowaniem węgla co wiąże się ze znacznym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.
Przyszły technik pozna metody pozyskiwania tzw. czystej, zielonej energii ze źródeł odnawialnych – wiatru, słońca, wody i biopaliw.
To właśnie jest przyszłość współczesnej energetyki!
Szkoła dysponuje nowoczesnymi pracowniami:
-elektryczną,
-teleinformatyczną,
-teletransmisyjną,
-informatyczną,
-multimedialną.
- Wyposażenie Naszych pracowni jest sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej spełnia najwyższe europejskie standardy.
- W bieżącym roku szkolnym uruchomiliśmy nowoczesną, multimedialną salę językową wyposażoną w słuchawki, mikrofony, tablicę interaktywną i szereg nowatorskich rozwiązań technicznych.
- Posiadamy nowoczesne tablice multimedialne, projektory i laptopy, z których na bieżąco korzysta się na lekcjach.
- Posiadamy nowocześnie wyposażony warsztat szkolny, w którym uczniowie spotykają się po raz pierwszy z zajęciami praktycznymi pod kątem kwalifikacji zawodowych.
- Usytuowanie szkoły w centrum Katowic zapewnia doskonały dojazd i umożliwia młodzieży korzystanie ze wszystkich placówek kulturalnych miasta oraz udział w ciekawych zajęciach organizowanych przez Teatr Śląski, Muzeum Historii Katowic, Centrum Scenografii Polskiej i wiele innych.
- Dla chętnych organizowane są dodatkowe zajęcia w kołach zainteresowań: informatycznym, elektronicznym, języków obcych.
- Wysoko wykwalifikowana kadra zapewnia uczniom wykształcenie ogólne i zawodowe umożliwiające kontynuowanie nauki na wszystkich uczelniach wyższych.
- Wyremontowany i monitorowany budynek szkoły gwarantuje młodzieży komfort i bezpieczeństwo.
- Jesteśmy szkołą niewielką co stanowi jej kolejny, olbrzymi atut – żaden uczeń nie jest anonimowy i do każdego naszego ucznia podchodzimy indywidualnie!
„Obronność i zarządzanie kryzysowe”
OBRONNOŚĆ I ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE
-
Jesteśmy jedyną szkołą w Katowicach oferująca naukę w technicznej klasie mundurowej – wojskowej lub policyjnej, kształcącą w zawodzie technik telekomunikacji oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej o poszerzonym programie edukacji dla bezpieczeństwa, uwzględniająca potrzeby łączności w wojsku i specyfikę zarządzania kryzysowego.
-
Uczniowie mają poszerzony program Edukacji dla bezpieczeństwa, zajęcia na strzelnicy oraz wyjazdy na obozy sprawnościowe!
-
Wprowadzono stopnie wojskowe za zasługi i osiągnięcia.
- Młodzież w klasach mundurowych przygotowywana jest do pracy w służbach mundurowych. W tym celu uczniowie zobowiązani są do przestrzegania regulaminu klas mundurowych.
ZAPRASZAMY
REGULAMIN REKRUTACJI
1. Technikum nr 8 w roku szkolnym 2020/2021 prowadzi rekrutację drogą elektroniczną przez Internet do 4-letniego Technikum kształcącego w zawodach:
- technik telekomunikacji
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
- technik urządzeń dźwigowych
- technik chłodnictwa i klimatyzacji
2. Szkoła Podstawowa kandydata, która bierze udział w elektronicznej rekrutacji, zakłada mu konto i podaje hasło dostępu.
3. Kandydaci, których szkoły nie uczestniczą w naborze elektronicznym, samodzielnie zakładają sobie konta na stronie: http://www.slaskie.edu.com.pl lub takie konta założyć można w Technikum nr 8.
4. W Technikum nr 8 przyznaje się punkty z następujących przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- Język obcy
(najwyższa ocena spośród wykazanych języków obcych) - max(WF,inf) – system wybiera jeden przedmiot, z którego uczeń uzyskał najlepszą ocenę i przydziela odpowiednią ilość pkt.
Możliwe do uzyskania punkty:
- dopuszczający – 2 punktów
- dostateczny – 8 punktów
- dobry – 12 punktów
- bardzo dobry – 16 punktów
- celujący – 20 punktów
Inne:
- Za świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem – 5 punktów
- Szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum -13pkt
- Za udział w finale w wojewódzkim konkursów przedmiotowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty – za jeden tytuł 10 punktów – za 2 i więcej tytułów 2 punkty (maksymalnie 12)
- Szczególne osiągnięcia sportowe, artystyczne lub konkursy co najmniej na szczeblu powiatowym wymienione w świadectwie ukończenia gimnazjum. Kandydat może uzyskać maksymalnie 5 punktów. – I miejsce lub tytuł laureata – 5 pkt.
- II miejsce lub tytuł finalisty – 4 pkt.
- III miejsce lub wyróżnienie – 3 pkt
- Stałe zaangażowanie w pracę społeczną w charakterze wolontariusza 2 punkty.
- Maksymalna ilość punktów z egzaminu gimnazjalnego – 100 punktów.
- Przyjmowani będą kandydaci, którzy ostatecznie w wyniku rekrutacji (punkty za świadectwo + osiągnięcia + punkty z egzaminu gimnazjalnego) otrzymali większą ilość punktów:
Kandydaci do technikum muszą posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kształcenia w zawodzie technik telekomunikacji lub technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
7. Do szkoły będą przyjmowani kandydaci począwszy od maksymalnej sumy uzyskanych punktów, do wyczerpania limitu miejsc.
8. Pierwszeństwo w przyjęciu do szkół, w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym mają:
- Sieroty, osoby przebywające w placówkach opiekuńczych oraz osoby przebywające w rodzinach zastępczych
- Kandydaci o ukierunkowanych i udokumentowanych zdolnościach, którym ustalono indywidualny program lub tok nauki
- Kandydaci z problemami zdrowotnymi, posiadający opinie publicznej poradni psychologiczno pedagogicznej lub innej publicznej poradni specjalistycznej,
- Wyższą ocenę zachowania,
- Średnią ocen z przedmiotów obowiązkowych.
9. Laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty, laureaci konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Kuratorium Oświaty w innych województwach, laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych ogłaszanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przyjmowani są niezależnie od kryteriów podanych w poprzednich punktach.