Lekcja Historii – schron dowodzenia

20160420_123949

W środę 20 kwietnia klasa 1A zwiedzała schron dowodzenia w Parku Redena nieopodal Parku Śląskiego w Chorzowie.

Schron ma dwa poziomy, betonowy sufit o grubości 1,5 metra i przez wiele lat skrywała go ziemia. Schron wybudowano w 1932 roku. Obiekt zaprojektowano tak by swobodnie mógł pomieścić 30 osób – oficerów Wojska Polskiego.

Na pierwszej kondygnacji znajdował się sztab z wartowniami, pokojami z rozpiętymi mapami, stołami, z pokojem telefonistów. Na poziomie – 1 były pomieszczenia gospodarcze, magazyn broni oraz sypialnie. Zwykle w bunkrach za toaletę służył pojemnik. Schron dowodzenia był obiektem pod tym względem luksusowym – posiadał własną sieć kanalizacyjną. Obiekt ma trzy wyjścia ewakuacyjne na wypadek sytuacji gdy główne wyjście jest trafione pociskiem i nie daje się otworzyć. Żaden podobny obiekt nie miał aż tylu. Niestety zachowały się tylko jedne oryginalne drzwi. Schron zasypano w 1992 roku.
Schron jest udostępniony do zwiedzania od 4 lat dzięki działaniom stowarzyszenia na rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” którzy wspólnie z miejskim konserwatorem zabytków w Chorzowie, postanowili odkopać i wyremontować obiekt.
Mam nadzieję, że była to dla naszej młodzieży ciekawa lekcja historii.